Rodzaje antykoncepcji – dlaczego warto się zabezpieczać?

Zabezpieczać się jest warto dla naszego bezpieczeństwa z dwóch powodów – aby nie zajść w niechcianą ciążę oraz by nie zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową.  Antykoncepcja dzieli się na hormonalną i mechaniczną. Ta hormonalna to wszelkiej maści globulki, plastry, krążki dopochwowe, wkładki domaciczne czy oczywiście tabletki antykoncepcyjne, czyli najpopularniejsza forma antykoncepcji hormonalnej.

Rodzaje antykoncepcji – dlaczego warto się zabezpieczać?

Gumki, tabletki, hormony – jak się w tym rozeznać?

 Wszystkie te sposoby są przeznaczone wyłącznie do stosowania przez kobiety. Nawet prezerwatywy. Tak, są też prezerwatywy dla kobiet. Oczywiście są one o wiele droższe od normalnych, ale istnieją. W mechanicznych środkach antykoncepcji nasienie jest zatrzymywane w kondomie, przez co nie powinno dojść do zapłodnienia, choć nie jest to środek który chroni w stu procentach. Dla największej skuteczności sposoby antykoncepcji hormonalnej można łączyć z ochroną mechaniczną, na przykład tabletki oraz prezerwatywa.

Dodatkowo podczas seksu stosować można antykoncepcję chemiczną (między innymi plemnikobójczą), Jest ona jednak mało skuteczna – należy stosować ją jedynie jako wspomaganie przy stosowaniu jeszcze innego rodzaju zabezpieczenia. Istnieje również tabletka „dzień po”. Dostępna jest jednak jedynie na receptę i powinna być używana w alarmowych sytuacjach, a nie na co dzień. Poza tym jej cena na naszym, Polskim rynku ostatnimi czasy wzrosła (zgadnijcie komu możecie za to podziękować).

Antykoncepcja powinna towarzyszyć zawsze, jeśli para nie planuje ciąży. Wtedy wybór jest wolny – może być to sposób hormonalny lub mechaniczny. Jeśli jednak dana osoba prowadzi aktywne życie seksualne i posiada wielu partnerów, o których stanie zdrowia nie jest pewna, zalecana jest jest antykoncepcja mechaniczna (lub w połączeniu z hormonalną/chemiczną). Bowiem jedynie prezerwatywy chronią przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Oprócz tego nie tykaliśmy tutaj tematu seksu przerywanego, z racji tego że nie jest to zbyt skuteczny sposób na antykoncepcję… Szczerze powiedziawszy, ciężko tą metodę nawet nazwać antykoncepcją.

Źródło: https://porneo.pl